Fotografia nieruchomości – samemu czy z profesjonalistą

Dnia Kategoria: Inwestowanie w Nieruchomości - Porady

Artykuł gościnny napisany przez Grzegorza Grycnera – specjalistę od fotografii wnętrz

Fotografuję nieruchomości od kilku lat i najtrudniejszą rzeczą jest pomaganie w zrozumieniu, jak ważne jest zatrudnienie profesjonalisty do sfotografowania nieruchomości. Nieruchomości ze zdjęciami zrobionymi przez fotografa sprzedają się za wyższą cenę niż rynkowa i sprzedają się szybciej. Żyjemy w czasach, w których obraz góruje nad słowem i treścią. Ludzie kupują oczami. Dziś obrót nieruchomościami rozgrywa się w internecie a wszystko zmierza ku uproszczeniu przekazu. Same artykuły prasowe stają się coraz krótsze i bardziej liczy się obraz, który przykuje wzrok i zachęci. Łatwo jest zrobić zdjęcia smartfonem, ale należy mieć na uwadze korzyści jakie płyną z profesjonalnej fotografii. Przedstawię kilka powodów, dla których warto zatrudniać specjalistów do robienia wysokiej jakości zdjęć.

 

Szanuj swój czas

Jak każdy inwestor jesteś zalatany. Cały dzień pod telefonem – rozmowy z ekipami budowlanymi lub projektantami wnętrz. Odwiedzanie nieruchomości. Dbasz by wszystko poszło wg planu. Kiedy zbliża się czas zakończenia inwestycji, pora aby pomyśleć o idealnym zaprezentowaniu swojej nieruchomości. Przygotowanie nieruchomości do sesji, zrobienie zdjęć może zająć 2-10 godzin. A jeszcze trzeba obrobić zdjęcia i wybrać idealne kadry do ogłoszenia. Zleć tę pracę osobie, której można zaufać i jest specjalistą w tworzeniu treści promujących nieruchomości. Do położenia podłogi zatrudniamy specjalistów bo wiemy, że zrobią to szybciej i lepiej, tak i fotograf najlepiej zajmie się promocją twojej inwestycji.

zdjęcia profesjonalne

zdjęcia amatorskie

Stwórz własną markę

Gdy zamówisz profesjonalne zdjęcia do danego ogłoszenia, będą one reprezentować Twoją markę i to kim jesteś jako inwestor w obrocie nieruchomościami. Jeśli Twoje zdjęcia wyglądają niesamowicie, to ty również prezentujesz się niesamowicie. Dzięki temu możesz pozyskać nowych klientów, którzy docenią wysoką jakość, którą się charakteryzujesz. Po dobrym zaprezentowaniu nieruchomości Twoje ogłoszenie będzie punktem odniesienia, do którego wszyscy będą porównywać inne oferty. Wielkie firmy deweloperskie zbudowały swój prestiż głównie dzięki dobrze przeprowadzonej promocji. Możesz pomyśleć “…ale ja nie jestem wielkim deweloperem, który ma kilka tysięcy mieszkań. Mam tylko jedno, więc po co mi proporcja na taką skalę”.
Oczywiście, że nie ma sensu wchodzić w kampanię reklamową za miliony ale od razu trzeba pokazać swoją wartość i jakość. Jest wiele osób, które sprzedają lub wynajmują mieszkanie “po babci” w stanie jakie zastali a za reklamę robi jedno zdjęcie zrobione mimochodem w półmroku. Sądzę, że nikt nie chciałby należeć do tego typu inwestorów. By stać się najlepszym, porównuj się do najlepszych.

Wyzwalaj emocje

Piękne zdjęcia wywołują reakcję emocjonalną. A emocje się sprzedają. W rzeczywistości u większości nabywców determinują one około 80% decyzji o zakupie. Kupujący w bardziej przemyślany sposób podchodzą do wyboru parametrów cenowych, lokalizacji i rozmiaru domu. Mimo tego większość konsumentów będzie polegać na emocjach, aby wybrać dom marzeń spośród tych, które odwiedzą osobiście i ostatecznie kupią. Dobry fotograf potrafi uchwycić i zatrzymać emocje w zdjęciach.

Szybciej sprzedawaj

Dzięki profesjonalnym zdjęciom zachęcisz większą ilość osób do odwiedzenia nieruchomości. Większy ruch odwiedzających oznacza większe szanse na sprzedaż. Oczywiste jest, że dobrej jakości zdjęcia nie będą przynosić pożądanych rezultatów jeśli nieruchomość jest nieprawidłowo wyceniona, nie jest przygotowana do sesji i nie będzie odpowiednio promowana. Jeśli cena jest zawyżona lub dom nie nadaje się do natychmiastowego zamieszkania sprzedaż zajmie więcej czasu.

zdjęcia profesjonalne
zdjęcia profesjonalne
zdjęcia amatorskie
zdjęcia amatorskie

Inwestuj na przyszłość

Zdjęcia zrobione przez profesjonalnego fotografa mogą posłużyć wiele razy zwłaszcza przy wynajmie nieruchomości. Takie zdjęcia możesz wykorzystać do reklamowania siebie lub firmy, poprzez plakaty, ulotki, stronę www.

Co należy wziąć pod uwagę, zatrudniając fotografa nieruchomości?

Profesjonalizm

Zatrudniając fotografa, zapoznaj się z jego doświadczeniem w fotografii nieruchomości. Jest wielu fotografów wchodzących na rynek nieruchomości, ponieważ wydaje się to prostym zajęciem. Dlatego zwróć uwagę aby to nie byli ludzie, którzy fotografują wesela, robią zdjęcia reporterskie lub sesje rodzinne, ponieważ techniki fotografowania i edycji są zupełnie inne. Poproś ich o portfolio, jeśli takie mają. Jeśli dopiero zaczynają, najprawdopodobniej zaczną z dużą zniżką. Jeśli chcesz znaleźć fotografa do wieloletniej współpracy możesz zatrudnić dwóch do jednego zlecenia i porównać ich pracę oraz da Ci bezpieczeństwo w wypadku gdyby jeden z fotografów się nie sprawdził.

Cena

Koszt fotografii nieruchomości może się różnić w zależności od lokalizacji i wielkości lokalu. Cena może wynosić od 300zł za 5-10 zdjęć do nawet 3 tys lub więcej. Biorąc pod uwagę cenę swojego fotografa, niekoniecznie kieruj się ceną lub oferowanymi zniżkami. Sprawdź jego możliwości, umiejętności i dorobek. Tak jak sprawdzasz kupując używane auto. W większości przypadków profesjonalny fotograf zna swoją wartość i często wycenia swoje usługi fotograficzne w zależności od jakości swojej pracy. Sprawdź, czy staniesz się właścicielem zdjęć, jeśli nie, to czy fotograf je przechowuje i jak długo, na wypadek gdybyś potrzebował ich później. Dowiedz się, czy istnieje możliwość dodatkowego retuszu lub uzupełnienia sesji o większą ilość zdjęć, bo brakuje jakiegoś kadru, na którym Ci zależało.

 

Partner biznesowy

Przede wszystkim musisz być pewny, że możesz polegać na swoim fotografie w każdej chwili, zwłaszcza gdy będziesz potrzebował sesji zdjęciowej natychmiast. Każdy fotograf ma swój styl, w którym się najlepiej czuje. Niestety nie zawsze jest taki sam jak zleceniodawcy. Upewnij się, że nie będzie zgrzytów przy wyborze stylu zdjęć ale również pamiętaj co to kompromis oraz pamiętaj, że warto zaufać fotografowi z doświadczeniem. Może to ściśle wiązać się z ceną, ponieważ tani fotografowie nie będą zmotywowani do utrzymywania długoterminowych relacji i bardziej staną się reporterami niż artystami, którzy przeleją na zdjęcia trochę swojej duszy. Fotografowie, którzy zgadzają się z Tobą i pracują przy wszystkich Twoich inwestycjach, są świetnymi partnerami biznesowymi dla Ciebie i Twojej firmy.

Wniosek

Wydanie trochę dodatkowych pieniędzy na niesamowite zdjęcia nieruchomości w dłuższej perspektywie zwrócą się i z pewnością pomogą w zebraniu stałych klientów, którzy docenią Twój profesjonalizm. Dobre zdjęcia pomogą szybciej sprzedać Twoją nieruchomość, zapewniając więcej pieniędzy, sprawią, że będziesz wyglądać profesjonalnie i przyciągną więcej kupujących i sprzedających do Twojej firmy. Fotografia nieruchomości nie stanowi dodatkowego kosztu, który jest zbędny. Dziś tak samo ważne jest posiadanie profesjonalnych zdjęć, jak i płacenie za stronę internetową czy materiały marketingowe. Dziś klienci szukają najpierw w internecie. Oznacza to, że musisz zachwycić kupujących z monitora komputera, nim zdecydują się obejrzeć nieruchomość. Twoje zdjęcia będą na linii frontu, aby promować Twoje ogłoszenia i firmę oraz zachęcać ludzi do odwiedzin.

Grzegorz Grycner

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.