Wynajmowanie mieszkania studentom

Jak i komu wynajmować mieszkanie?

Dnia Kategoria: Wynajem Mieszkania

Posiadając mieszkanie przeznaczone na inwestycję, można rozpocząć poszukiwania potencjalnych lokatorów. Oczywiście na samym początku celuje się w najemców z grupy docelowej, która została założona przy zakupie i remoncie mieszkania. Nie zawsze się to udaje, dlatego warto mimo wszystko nie wykluczać innych najemców, którzy na pierwszy rzut oka nie spełniają naszych wymagań.

Idealny najemca – student, para czy rodzina?

Nie ukrywajmy, że każda grupa najemców ma swoje plusy i minusy. Oczywiście jako pierwsi do wynajmowania mieszkania przychodzą do głowy studenci. Jako grupa społeczna mają oni swoje plusy – najczęściej nie są zbyt wymagający, jeżeli chodzi o warunki mieszkaniowe. Dużo bardziej istotne są dla nich inne kwestie – cena wynajmu i lokalizacja nieruchomości. Najlepiej, aby ta była ona położona blisko uczelni i innych, istotnych dla nich miejsc – klubów, pubów, centrum miasta. Jednak studenci często zmieniają miejsca zamieszkania. Wynika to z faktu zakończenia studiów, zmiany uczelni lub też chęci zamieszkania z partnerem lub partnerką. Zazwyczaj okres wynajmowania mieszkania nie obejmuje również czasu wakacji międzysemestralnych. Jest to więc kwestia indywidualnych ustaleń.

W przypadku, kiedy wynajmujemy mieszkanie parze lub rodzinie, liczyć się będą bardziej warunki, niż na przykład cena wynajmu. Ponadto nakierowanie na lokalizację także będzie zupełnie inne. Rodzinie bardziej zależy bowiem na cichej i spokojnej okolicy, nie koniecznie blisko centrum miasta, ale za to w sąsiedztwie zieleni, pobliżu parkingu, szkoły lub przedszkola. Dodatkowo tego typu najemcy wynajmują mieszkania najczęściej na dłuższy okres, bez przerw. Umowy powinny być więc tak konstruowane, żeby okres wynajmu wynosił minimum rok, z możliwością przedłużenia go lub też konkretnie określoną liczbę lat. Jeśli poszukujesz wzoru dobrej umowy najmu mieszkania możesz go znaleźć tutaj.

Jak inwestować w nieruchomości? W jakiej formie wynajmować mieszkanie?

Jeżeli lokal jest jednopokojowy, sprawa jest stosunkowo prosta – osoba wynajmująca samodzielnie decyduje, z kim będzie mieszkać, lub czy będzie wynajmować sama. Sytuacja komplikuje się nieco w momencie, w którym pomieszczeń jest więcej, a lokal ma być wynajmowany studentom, którzy dopiero rozpoczynają naukę na wyższej uczelni i jeszcze nikogo nie znają. Takim osobom trudno jest znaleźć współlokatora, a na samodzielne mieszkanie ich nie stać. Wynajmujący może w tym momencie zareagować na dwa sposoby – albo samemu szukać jeszcze jednego lokatora, albo pozostawić poszukiwania studentowi i bez względu na wszystko pobierać pełną opłatę. Lepiej, aby była to sprawa wspólna obydwu stron, a decyzja została podjęta za obopólną zgodą. W innej sytuacji możemy być narażeni na to, że pozostaniemy bez lokatora i z dodatkowymi rachunkami do zapłacenia.

Wynajęcie mieszkania i warunki, na jakich to robimy, zależy od wielu czynników. Pomimo faktu, że zakup nieruchomości przeznaczonej na inwestycję wiąże się bądź co bądź sporym wydatkiem, należy do najemców podchodzić ze zrozumieniem. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas wynajmowania mieszkania jednym z najważniejszych aspektów jest kwestia prawna, a odpowiednio spisana umowa najmu mieszkania potrafi zabezpieczyć nas przed wieloma, niespodziewanymi i przykrymi w konsekwencjach sytuacjami.

Przeczytaj też te case study z mieszkań na wynajem naszych klientów: Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? oraz Ile można zarobić na inwestycji w wynajem mieszkania we Wrocławiu? [case study]

Kurs wynajmu mieszkań i pokoi metodą AIWN

Pozna naszą metodę na stabilne i wysokie dochody z najmu. Dołącz do listy „Klub Inwestora”, a otrzymasz powiadomienie o najbliższym terminie.
Imię:
Email:


Możesz się wypisać w każdej chwili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.