Jak inwestowa膰 w nieruchomo艣ci, gdy na rynku brakuje okazji?

Jak inwestowa膰 w nieruchomo艣ci, gdy na rynku brakuje okazji?

Dnia Kategoria: Inwestowanie w Nieruchomo艣ci, flip mieszkania i handel lokalami

Pierwsze 藕r贸d艂o informacji o sprzeda偶y mieszka艅, jakie przychodzi ci do g艂owy, to Internet. Og贸lna jego dost臋pno艣膰 daje przekonanie, 偶e w sieci nie przegapisz 偶adnej mo偶liwej oferty. W tym te偶 tkwi jego wada – wszyscy maj膮 jednakowo szybki wgl膮d w ka偶de atrakcyjne og艂oszenie.

Wyjd藕 poza schemat szukaj膮c okazyjnych mieszka艅

Nasze podej艣cie? Nie 艣ciga膰 si臋, nie licytowa膰, ale si臋ga膰 po te og艂oszenia, kt贸re inni pomijaj膮. Jakie? 殴le opisane, bez zdj臋cia albo z fatalnie obfotografowane. Wszystkie te uchybienia w prezentacji nie musz膮 oznacza膰, 偶e nieruchomo艣膰 jest kiepska, ale pewne jest to, 偶e nie b臋dzie na ni膮 zbyt wielu klient贸w, a wi臋c twoje szanse rosn膮. Prze艣led藕 te偶 dzia艂 wynajmu, obserwuj oferty, kt贸re d艂ugo zalegaj膮 na portalach. By膰 mo偶e, z powodu trudno艣ci w wynajmie, w艂a艣ciciel ch臋tnie sprzeda takie lokum, by pozby膰 si臋 problemu. Mieszkanie usytuowane w ma艂o atrakcyjnej lokalizacji na wynajem nadal mo偶e by膰 ciekaw膮 inwestycj膮 na flipa.

Inwestycja w nieruchomo艣膰 po po偶arze, w kamienicy
Ole艣nicka: Mieszkanie w kamienicy, po po偶arze, kt贸re da艂o zarobi膰 25.000z艂 brutto w miesi膮c

Jednym z takich mieszka艅 by艂o mieszkanie na 艢r贸dmie艣ciu we Wroc艂awiu, na ul. Ole艣nickiej. Naby艂 je pan Wojciech,聽 nasz inwestor w lipcu 2019r. za 158.000z艂, aby miesi膮c p贸藕niej sprzeda膰 za 194.000z艂 (bez remontu). Po op艂atach i kosztach da艂o mu to 25.000z艂 zysku przed opodatkowaniem. Naby艂 je pomimo fatalnego stanu technicznego. By艂o to mieszkanie, kt贸rego wi臋kszo艣膰 nabywc贸w po prostu si臋 ba艂a. Ale my uczymy w艂a艣nie aby inwestowa膰 w to co inni pomijaj膮. Tu wystarczy艂o zastosowa膰 jedn膮 z najprostszych metod, kt贸re opisali艣my w tym e-booku: 18 rad jak szuka膰 okazji inwestycyjnych.

 

Okazja inwestycyjna niejedno ma imi臋

Sk膮d wiesz, co jest okazj膮? Gdyby by艂a ni膮 tylko niska cena, sztucznie ustanowiona granica 5000z艂 za m2 (we Wroc艂awiu), to rynek nieruchomo艣ci 艣wieci艂by pustkami. Zacznijmy wi臋c od tego, 偶e raczej nie trafisz na okazj臋 cenow膮 podyktowan膮 czyj膮艣 nieznajomo艣ci膮 warto艣ci nieruchomo艣ci. Oczywi艣cie mo偶e si臋 zdarzy膰, 偶e s膮 oferty ta艅sze, wynikaj膮ce z z zad艂u偶enia, przeprowadzki albo 艣mierci w艂a艣ciciela lub jego bliskiej osoby, jednak nierzadko ta mocno obni偶ona cena wynika z jakiego艣 problemu prawnego, kt贸ry mo偶e przed艂u偶y膰 domkni臋cie inwestycji o kilka miesi臋cy i obci膮偶y膰 j膮 dodatkowymi kosztami. Tymczasem lokal kupiony za 8000 z艂 za m2, ale wyremontowany i sprzedany za 12000z艂 za m2, to mo偶e by膰 du偶o lepsza okazja ni偶 bardzo tania garsoniera w zrujnowanym budynku, z widokiem na 艣cian臋 i podw贸rkowy trzepak.

Flip na rynku pierwotnym. Mieszkanie kupione od dewelopera, kt贸re po wyko艅czeniu sprzedali艣my z zyskiem
Gazowa: “Flip na rynku pierwotnym”. Mieszkanie kupione od dewelopera, kt贸re po wyko艅czeniu sprzedali艣my z zyskiem ponad 80.000z艂!

Zobacz na przyk艂ad mieszkania na ul. Gazowej, kt贸re pokazywali艣my w czasie listopadowych Warsztat贸w w Terenie聽dla uczestnik贸w naszych szkole艅. Wtedy jeszcze nie by艂o sprzedane i gdy m贸wili艣my, 偶e kupili艣my dwa mieszkania za 8200z艂 za metr kwadratowy (290.000z艂 za 35 m2) od dewelopera po to by je sprzeda膰 dro偶ej i zarobi膰 to niekt贸rzy kiwali g艂owami. W styczniu 2020r. zamkn臋li艣my transakcje sprzeda偶y obu mieszka艅 po 11.850z艂 za metr kwadratowy (415.000z艂 wyko艅czone, umeblowane) co da艂o zysk ponad 80.000z艂 z ka偶dego.

Co radzimy? Zasi臋gn膮膰 w biurze nieruchomo艣ci lub sp贸艂dzielni wiedzy o perspektywach rozwojowych danego osiedla/dzielnicy, zorientowa膰 si臋 w bie偶膮cych cenach transakcyjnych i dostrzega膰 okazj臋 tam, gdzie inni uczestnicy rynku widz膮 widz膮 tylko wydatek. Zamiast walczy膰 o najta艅szy lokal zastan贸w si臋 jaki pomys艂 zapewni ci klienta i zysk. Takich okazji na rynku nieruchomo艣ci nie zapewni automat wyszukuj膮cy najta艅sze oferty, ale bran偶owa wiedza i do艣wiadczenie na rynku nieruchomo艣ci. Gdy znasz ceny nie boisz zakup贸w bo wiesz, ile zarobisz przy sprzeda偶y.

Na okazje si臋 nie czeka 鈥 okazje si臋 tworzy

Negocjacje przy zakupie nieruchomo艣ci. Tworzenie okazji inwestycyjnych przez negocjacjeOkazj臋 ze zwyk艂ej oferty mo偶na te偶 stworzy膰 w procesie negocjacji. Niestety, cz臋sto wzbudzaj膮 dyskomfort psychiczny i dlatego s膮 omijane przez niedosz艂ych kontrahent贸w. Absolutny b艂膮d! Wyobra藕 sobie, jak oprowadzony po interesuj膮cym Ci臋 lokalu, kt贸ry spe艂nia wszystkie kryteria inwestycyjne, mia艂by艣 obej艣膰 si臋 smakiem tylko dlatego, 偶e cena jest nieco wy偶sza ni偶 zak艂ada艂e艣? Z jakiego powodu mia艂by艣 powstrzyma膰 si臋 od negocjacji? Ze wstr臋tu do fa艂szywych pochlebstw albo manipulacji, z obawy przed wstydem, pora偶k膮? Sprzedaj膮cemu zale偶y na transakcji nie mniej ni偶 tobie, wi臋c dobre negocjacje to nie chodzenie po pro艣bie, nie stosowanie podprogowych technik wp艂ywu, ale stworzenie relacji i warunk贸w, w kt贸rych obie strony mog膮 co艣 zyska膰. Wtedy nie ma przegranych i wygranych, jest wynik typu win-win. Mo偶e sprzedaj膮cemu zale偶y na czasie, mo偶e na zaliczce? Jako inwestor rozwi膮zujesz jego problem, o ile wcze艣niej nawi膮偶esz kontakt, zbierzesz informacje, zbalansujesz jego emocje. To rozwi膮zanie problemu mo偶e by膰 dla sprzedaj膮cego du偶o cenniejsze ni偶 troch臋 wy偶sza cena nieruchomo艣ci, kt贸r膮 uzyska (albo i nie) od innego kupca.

Praktyczne warsztaty w terenie z inwestowania w nieruchomo艣ci
In偶ynierska: Mieszkanie w wielkiej p艂ycie do remontu sprzedane 49.000z艂 dro偶ej ni偶 cena nabycia

Przyk艂ad tak stworzonej okazji to cho膰by mieszkanie na ul. In偶ynierskiej we Wroc艂awiu. Kt贸re by艂o og贸lnie dost臋pne w internecie przez d艂ugie miesi膮ce. Stan techniczny nie by艂 dobry, ale nie by艂 te偶 najgorszy. Mieszkanie d艂ugo “nie mog艂o znale藕膰 nabywcy” g艂贸wnie z powodu trudnego charakteru sprzedaj膮cej. Bez cierpliwo艣ci do k膮艣liwych uwag nie uda艂o by si臋 tej nieruchomo艣ci zakupi膰. W tym wypadku nawet nie trzeba by艂o prowadzi膰 trudnych negocjacji tylko wys艂ucha膰 cz艂owieka, zrozumie膰 jego potrzeby, pewne rzeczy przemilcze膰 i rozwi膮za膰 kilka prostych problem贸w (m.in. z transportem mebli).

Ostatecznie mieszkanie kupili艣my w pa藕dzierniku 2019r. za 304.000z艂, a sprzedali艣my w lutym 2020r. za 353.000z艂 (bez remontu). To jest dok艂adnie to samo mieszkanie, kt贸re pokazywali艣my absolwentom naszych szkole艅 w czasie Warsztat贸w w Terenie w listopadzie 2019r. Wtedy nie by艂o jeszcze sprzedane. Wiedzieli艣my jednak, 偶e to b臋dzie dobra inwestycja, bo by艂o kupione w bardzo dobrej cenie.

Czasami znajdziesz okazj臋, dostrzegaj膮c to, na co innym nie pozwala ich kr贸tkowzroczno艣膰. Ka偶de mieszkanie ma sw贸j potencja艂. Czasem kryje si臋 w mo偶liwo艣ciach aran偶acji, np. przez po艂膮czenie kuchni z salonem albo odwrotnie – przez podzia艂 du偶ych pokoi na ma艂e.

Inwestowanie w nieruchomo艣ci - zwi臋ksz ilo艣膰 pokoi a zwi臋kszysz warto艣膰

Powy偶sze rzuty dotycz膮 mieszkania w Ole艣nicy, kt贸re kupili艣my na flipa i niedawno zako艅czyli艣my w nim remont. Zobacz relacj臋 z tej inwestycji poni偶ej:

Wi臋cej o tych strategiach m贸wimy na przyk艂adach konkretnych inwestycji w czasie webinar贸w. Zapisz si臋, by otrzyma膰 powiadomienie i nie przegapi膰 najbli偶szego materia艂u: https://aiwn.pl/webinary/

Nie szukaj wy艂膮cznie nieruchomo艣ci 鈥 szukaj osoby

Flip mieszkaniowych na szybko, bez remontu
Gajowicka: Flip “na szybko”, bez remontu, dzi臋ki okazyjnemu zakupowi ok. 50.000z艂 poni偶ej ceny rynkowej

Zamiast polowa膰 na tanie mieszkanie, czasem warto rozejrze膰 si臋 za zmotywowanym sprzedaj膮cym. Super okazji nie wysortuje ci z czelu艣ci Internetu 偶aden system szpiegowski, tylko dobry po艣rednik, kt贸ry spo艣r贸d tysi臋cy ofert dopasuje konkretne do Twojej sytuacji. Je艣li chcesz by膰 tak samo skuteczny, dzia艂aj jak agent nieruchomo艣ci: ogl膮daj i weryfikuj mieszkania, rozmawiaj ze sprzedaj膮cymi, badaj potrzeby, negocjuj.

Ca艂y sekret polega na tym, 偶e ludzie w ofertach sprzeda偶y nieruchomo艣ci opisuj膮 parametry nieruchomo艣ci, a nie swoj膮 osobist膮 sytuacj臋. A to w艂a艣nie ona ma wp艂yw na to czy komu艣 zale偶y bardziej na cenie czy np na czasie. Nikt tego nie napisze w internecie – mo偶esz dowiedzie膰 si臋 tego tylko przez rozmow臋 ze sprzedaj膮cym, lub je艣li nie chcesz robi膰 tego osobi艣cie mo偶e to za ciebie zrobi膰 po艣rednik. Pod warunkiem, 偶e on zna temat i wie co m贸wi膰 (a czego nie). Przyk艂adem tak nabytej nieruchomo艣ci by艂o mieszkanie przy ul. Gajowickiej we Wroc艂awiu. Zakupione za 280.000z艂 i sprzedane za 332.000z艂 (bez remontu, w takim sanie jak na zdj臋ciu).

Twoje 鈥瀌laczego?鈥, czyli o motywacji w inwestowaniu w nieruchomo艣ci

Na inwestowaniu w nieruchomo艣ci mo偶na zarobi膰 spore pieni膮dze w kr贸tkim czasie. Pod warunkiem, 偶e masz motywacj臋, kt贸ra pozwoli ci opanowa膰 kryzys, zast贸j na rynku i popchnie do poszukiwania niestandardowych rozwi膮za艅. A ta bran偶a z pewno艣ci膮 wymaga elastyczno艣ci w my艣leniu. Dlatego zadaj sobie pytanie 鈥瀌laczego zarabianie na nieruchomo艣ciach?鈥. Od twojego 鈥瀌laczego?鈥 zale偶y bowiem ka偶de 鈥瀓ak?鈥, gdy dopadaj膮 ci臋 w膮tpliwo艣ci.

Zadaj wi臋c sobie pytanie, o kt贸re efekty ci chodzi: szybko艣膰 zysku czy jego skal臋? Mo偶e jedno i drugie? Odpowied藕 przefiltruj przez pytanie: 鈥瀋o ten przych贸d zmienia w moim stylu 偶ycia?鈥, “czy mog臋 go osi膮gn膮膰 w inny spos贸b?”, “jak ta dzia艂alno艣膰 wp艂ynie na moj膮 codzienno艣膰, relacje, samopoczucie?”. Czy plan na zysk dotyczy aktualnych potrzeb zwi膮zanych ze zdrowiem albo przyjemno艣ciami, czy te偶 stawk膮 jest spok贸j w przysz艂o艣ci albo zabezpieczenie rodziny? Szukasz alternatywy dla 偶mudnej pracy na etacie i zale偶no艣ci od szefa, czy sposobu na podr贸偶owanie i kszta艂cenie? A co si臋 stanie, gdy si臋 zrezygnujesz z zamiaru inwestowania w nieruchomo艣ci? Te pytania pomagaj膮 rozpozna膰 prawdziw膮 motywacj臋. 聽Gdy dokonasz autodiagnozy, motywacja wzro艣nie, ustabilizuje si臋, nie b臋dzie podatna na okresowe trudno艣ci. Wp艂ynie na twoj膮 wytrwa艂o艣膰, skuteczno艣膰, wzmocni determinacj臋 i odwag臋 w dzia艂aniu. Wtedy ju偶 wiesz, 偶e jeste艣 gotowy do odwa偶nych posuni臋膰, wykraczaj膮cych poza zachowawcze my艣lenie.

Jak znale藕膰 okazj臋 inwestycyjn膮, nieruchomo艣膰 w dobrej cenie

Tak jak pan Tomasz, kt贸ry za nasz膮 rad膮 zainwestowa艂 w kupno mieszkania z wielkiej p艂yty w ma艂ej miejscowo艣ci i zarobi艂 na flipie mieszkaniowym 78 tysi臋cy z艂. Mo偶esz te偶 zyska膰 88% stopy zwrotu w skali roku, jak pani Ma艂gorzata, kt贸ra kupi艂a na rynku pierwotnym, jeszcze na etapie wylewania fundament贸w, dwupokojowe mieszkanie i za nasz膮 namow膮 zdecydowa艂a si臋 na jego podzia艂 na 2 niezale偶ne kawalerki. Dzi臋ki jej szybkiej decyzji deweloper m贸g艂 bezkosztowo wprowadzi膰 zmiany w ustawieniu 艣cian i poprowadzeniu elektryki, a oba mieszkania 艂atwo znalaz艂y potem nabywc贸w. Tak oto silna motywacja i wynikaj膮ca z niej cierpliwo艣膰 i zaufanie do specjalist贸w w bran偶y przyczyni艂y si臋 do uzyskania przez pani膮 Ma艂gorzat臋 46 800z艂 zysku! 馃檪 Histori臋 Pana Tomasza i pani Ma艂gorzaty przeczytasz w tym artykule: House Flipping 鈥 czyli jak zarobi膰 78.000z艂 inwestuj膮c w nieruchomo艣ci

Kurs Inwestowania w Nieruchomo艣ci Systemem 5N

Naucz si臋 znajdowa膰 atrakcyjne nieruchomo艣ci bez licytacji i 艣cigania si臋 z innymi inwestorami wykorzystuj膮c nasz System Inwestowania w Nieruchomo艣ci. Do艂膮cz do listy 鈥濳lub Inwestora鈥, a otrzymasz powiadomienie o najbli偶szym terminie.
Imi臋:
Email:


Mo偶esz si臋 wypisa膰 w ka偶dej chwili

Dodaj komentarz

Tw贸j adres email nie zostanie opublikowany. Pola, kt贸rych wype艂nienie jest wymagane, s膮 oznaczone symbolem *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.