Jak znaleźć idealnego lokatora

Dnia Kategoria: Wynajem Mieszkania

Przygotowując mieszkanie do wynajęcia myślimy o tym jaki lokator się do niego wprowadzi.

Gdzie szukać

Świetnym sposobem na to, żeby ogłosić, że ma się mieszkanie do wynajęcia jest skorzystanie z Facebooka lub portali ogłoszeniowych. Wiele osób szukających lokalu zaczyna szukać właśnie tam. Na portalach społecznościowych powstają nawet specjalne grupy, które zrzeszają ludzi wynajmujących mieszkania i tych, którzy szukają dla siebie miejsca. Często jest tak, że samo ogłoszenie, opatrzone kilkoma zdjęciami wystarczy, nie trzeba inwestować w żadną dalszą reklamę, żeby znaleźć lokatorów.

Określ wymagania

Jako właściciel mieszkania masz prawo mieć swoje oczekiwania. Dobrze jest określić je już na początku, w samej ofercie. Możemy na przykład nie chcieć w naszym mieszkaniu zwierząt, możemy też określić ilość osób, które miałyby mieszkać w mieszkaniu. Wzajemne oczekiwania właściciela mieszkania i lokatorów warto przeanalizować i po prostu – przegadać. Warto na przykład wyjaśnić kwestię dokonywania przez lokatorów zmian w mieszkaniu. Czasem pójście na drobne ustępstwa, na przykład zezwolenie na przemalowanie ścian na inny kolor, może zachęcić kogoś do wynajmu. Dobrze jest też umówić się co do ewentualnych napraw i remontów. Jeśli bowiem w mieszkaniu coś się zepsuje, konieczne będzie dokonanie napraw. Zgodnie z przepisami, wynajmujący obowiązany jest do dokonania napraw koniecznych – na przykład wymiany instalacji chyba że to lokator uszkodzi sprzęt. Drobnych prac dokonują natomiast lokatorzy. Przed ponownym wynajęciem mieszkania, wynajmujący powinien też wymienić zużyte sprzęty, a nie zasłaniać się tym, że miał już lokatorów.

Lokator idealny

Tak naprawdę, zanim jeszcze zamieścimy gdzieś ogłoszenie, powinniśmy się zastanowić nad grupą docelową. Lokator idealny to ktoś niepalący, nieurządzający głośnych imprez, niegrający na instrumencie, nieposiadający dużych zwierząt lub takich, których mogą bać się się sąsiedzi – na przykład węży. Niestety, często problemy sprawiają studenci, chociażby z powodu imprezowania. Dlatego, jeśli mamy obawy tego rodzaju, w ogłoszeniu określmy na przykład, że wynajmiemy lokal osobom pracującym.

Warto dbać o dobre relacje z najemcą. Wygodnie jest mieć tego samego lokatora, który zadba o nasze mieszkanie przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.