Praktyczne Warsztaty w Terenie z Inwestowania w Nieruchomości - czerwiec 2020

Praktyczne Warsztaty z Inwestowania w Nieruchomości – czerwiec 2020

Dnia Kategoria: Szkolenia z inwestowania z nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to świetny sposób na zwiększenie swojego kapitału. Często jednak nawet jeden błąd może spowodować spore straty, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę. Dlatego opracowaliśmy kurs przygotowujący do rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem w nieruchomości.

Warsztaty w Terenie

Jest to jeden z punktów kursu, który pozwala uczestnikom zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. W trakcie warsztatów terenowych pokazywane są wcześniej kupione mieszkania, które zostały dostosowane do późniejszej sprzedaży lub wynajmu. Uczestnicy Praktycznego Kursu Inwestowania w Nieruchomości Systemem 5N odbyli właśnie takie warsztaty 27 czerwca 2020 roku. Szóstka osób udała się do czterech różnych mieszkań położonych na terenie stolicy Dolnego Śląska. Uczestnicy odwiedzili także market, w którym oglądali materiały użyte do remontu tych właśnie mieszkań.

Jaki jest najczęstszy błąd inwestorów?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: znajdujemy i kupujemy idealne mieszkanie na sprzedaż lub wynajem. Następnie zaczynamy je remontować. Najbardziej zależy nam oczywiście na tym, aby następni lokatorzy zauważyli i docenili nasz wkład, więc kupujemy najlepszej jakości materiały. Początkowo nie przejmujemy się cena, bo przecież za jakość trzeba zapłacić. Remont się kończy i nadszedł czas, by podliczyć faktury za wszystkie materiały – nagle okazuje się, że wydaliśmy ponad 2 tysiące złotych na każdy metr kwadratowy! To o wiele więcej, niż początkowo planowaliśmy.

Po wystawieniu mieszkania na sprzedaż lub wynajem często spotkamy się z sytuacją, że klienci nie doceniają zapewnionego standardu i nie zauważają masy pieniędzy, które poszły na wykończenie mieszkania. Słyszymy, że mieszkanie jest zrobione „po taniości” i że niczym się nie wyróżnia na tle innych ofert. Jest to spora przeszkoda w wynajęciu lub sprzedaży mieszkania w określonej cenie. Drogi remont powoduje z kolei, że nie mamy już miejsca na obniżenie ceny.

Jest to niesłychanie często spotykany scenariusz, który muszą przeżyć początkujący inwestorzy w nieruchomości. Dlatego właśnie podczas naszych warsztatów chcemy pokazać, w jaki sposób wykonać generalny remont mieszkania, które kupione zostało jako cel inwestycyjny. Uczymy naszych klientów, w jaki sposób wykonać remont w przyzwoitym standardzie i budżecie, który nie przekroczy 1200 złotych za m2. Kluczowe jest osiągnięcie pewnej równowagi, aby nasi przyszli lokatorzy byli zadowoleni z jakości, a remont nie pochłonął całego naszego budżetu.

W jaki sposób zmieniliśmy nasze mieszkania aby zwiększyć ich wartość?

Mieszkania na ulicy Wieczystej, kupione na flipa – listopad 2019 (przed remontem)

Razem z uczestnikami kursu odwiedziliśmy dwa mieszkania we Wrocławiu i dwa mieszkania w Oleśnicy pod Wrocławiem. Wszystkie z nich miały powierzchnię poniżej 50 metrów kwadratowych. Zwiększyliśmy ich wartość rynkową i dokładnie, krok po kroku przedstawiliśmy proces naszym klientom, aby sami w przyszłości mogli użyć tej wiedzy przy swoich projektach. Nową wiedzę, którą zyskali uczestnicy naszego kursu, przedstawimy na przykładzie jednego z odwiedzonych mieszkań.

Mieszkanie na flipa po remoncie - Wieczysta, Wrocław - czerwiec 2012
To samo mieszkania na ulicy Wieczystej po remoncie – czerwiec 2020

Mieszkanie na ulicy Wieczystej składa się z dwóch pokoi i znajduje się w bloku zrobionym z wielkiej płyty. Wykonaliśmy generalny remont, w którym zawarta była nowa aranżacja kuchni. Wyburzyliśmy ściankę dzielącą kuchnię i salon, co optycznie dodało temu małemu mieszkaniu przestrzeni. Klatka schodowa, która niedawno była odświeżana, sama dodała naszej inwestycji więcej wartości. Gdy mieszkanie było przez nas kupowanie, ta sama klatka schodowa, która teraz lśni nowością, znajdowała się w fatalnym stanie. To m.in. dzięki temu udało nam się kupić tę nieruchomość w przyzwoitej cenie. Efekt – stosunkowo niewielkim nakładem doprowadziliśmy mieszkanie do stanu, w którym jego wartość jest o wiele wyższa niż w momencie zakupu.

Wniosek z tego jest następujący – powinniśmy sprawdzać, jakie remonty planuje na najbliższą przyszłość spółdzielnia mieszkaniowa. W kwestii mebli wybieraliśmy tanie, ale porządne przedmioty, których stylistyka opiera się na ponadczasowej prostocie. Mieszkanie jest przeznaczone pod wynajem dla studentów, przez co na rynek wystawione zostanie w okolicach sierpnia/września. To właśnie w tym okresie zapotrzebowanie na nieruchomości tego typu jest największe.

Z tego filmu dowiesz się więcej na temat tej inwestycji oraz jak wybieramy mieszkania na flipy:

Warsztaty z kupowania materiałów remontowych

Jednym z etapów warsztatu było odwiedzenie marketów, w których kupujemy nasze materiały. W ten sposób mogliśmy pokazać naszym uczestnikom, na co zwracać uwagę przy kupnie oraz jak ocenić, które przedmioty będą opłacalne.

Warsztaty z kupowania materiałów remontowych

W drodze z Wrocławia zatrzymaliśmy się w jednym z marketów, w którym zwykle dokonujemy zakupów. Wskazaliśmy naszym uczestnikom, jakich materiałów użyliśmy do remontu mieszkań, które wcześniej widzieli. Płytki w dobrych cenach, których zwykle nie wykładamy w łazience do samego sufitu, a tylko w miejscach wilgotnych, czyli w kabinie prysznicowej oraz okolicach umywalki. W kwestii kabiny prysznicowej spokojnie możemy postawić na najprostszy model – być może nawet ten, który akurat jest na promocji np.  tego dnia znaleźliśmy przyzwoity model za trochę ponad 600zł. Przy bateriach do łazienki nie oszczędzamy. Wybieramy pozycję, która może być droższa, ale mamy pewność, że to sprawdzony i markowy produkt. Nie oszczędzamy też przesadnie na drzwiach wewnętrznych można je kupić już za 100zł, ale my wolimy zainwestować w takie za 200-250zł. To jeden z elementów, które mają znaczny wpływ na ostateczny wygląd mieszkania.

Dziękujemy uczestnikom naszych szkoleń

Cieszymy się, że mogliśmy się ponownie spotkać z naszymi kursantami. Bardzo radują nas Wasze postępy i pierwsze inwestycje. Pani Honorato, Panie Adamie – czekamy na zdjęcia waszych inwestycji jak już zakończycie remonty. Życzymy sukcesów i zysków!

Polecamy także lekturę artykułu, który powstał po warsztatach w listopadzie 2019: https://aiwn.pl/blog/praktyczne-inwestowanie-w-nieruchomosci-relacja-z-listopadowych-warsztatow-w-terenie/.

Kurs Inwestowania w Nieruchomości Systemem 5N

Naucz się znajdować atrakcyjne nieruchomości bez licytacji i ścigania się z innymi inwestorami wykorzystując nasz System Inwestowania w Nieruchomości. Dołącz do listy „Klub Inwestora”, a otrzymasz powiadomienie o najbliższym terminie.
Imię:
Email:


Możesz się wypisać w każdej chwili


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.