W jakie nieruchomości warto inwestować

Dnia Kategoria: Inwestowanie w Nieruchomości - Porady

W co inwestować? Jakie nieruchomości wybierać?

Zakup nieruchomości może być bardzo dobrą inwestycją. Warto rozważyć komu chcemy wynająć lokal, już na etapie decyzji o kupnie.

Mieszkania studenckie

Dobrą opcją, szczególnie w dużych miastach jest kupno mieszkania pod późniejszy wynajem studentom. Warto zainwestować w taki metraż, który bez problemu pomieści dwie, trzy osoby – młodzi ludzie bowiem często wolą mieszkać wspólnie i dzielić koszty. W przypadku takiego lokalu, istotna jest lokalizacja. Warto kupić mieszkanie na wynajem w pobliżu kampusu, z dobrą komunikacją z centrum miasta. Wtedy istnieje duża szansa, że szybko wynajmiemy mieszkanie. Ogłaszać można się na przykład za pośrednictwem portali społecznościowych – studenci często korzystają z tego sposobu znajdowania mieszkań. Dzięki temu, wynajmując apartament bez pośredników, dodatkowo obniżymy koszty.

Biuro

Bardzo intratną opcją jest też zainwestowanie w powierzchnię biurową. W tym wypadku, kupując nieruchomość dobrze jest przemyśleć w jaką branże celujemy. Jeśli na przykład chcemy trafić do prawników, kupmy lokal w okolicy sądu – tam znajduje się wiele kancelarii. Z kolei korporacje często rozmieszczone są poza centrum miasta, ale też nie na jego obrzeżach, z dogodnym dojazdem z każdej dzielnicy. Na wynajmie biura możemy dużo zarobić, a ponadto jest duża szansa, że raz wynajęte pomieszczenia przez długi czas nie będą zmieniały “lokatorów”.

Gastronomia

Można też zdecydować się na kupno nieruchomości z zamysłem wynajęcia jej pod lokal gastronomiczny. Wtedy jednak musimy w lokal nieco doinwestować, ponieważ nikt nie będzie chciał samodzielnie płacić za remont, odpowiednią instalację. Lokal musi spełniać wszelkie wymogi BHP i sanepidu. Od razu należy zainwestować na przykład w czujniki wykrywania dymu. Lokal gastronomiczny wcale nie musi być duży. Czasem może bardziej opłacać się kupno małej nieruchomości, w której ktoś z łatwością otworzy sobie na przykład knajpę serwującą burgery lub cukiernię. Kupując nieruchomość pod lokal gastronomiczny, warto rozważyć jak w danej miejscowości kształtuje się konkurencja. Mnóstwo restauracji tuż obok obroni się na przykład na Rynku Głównym w Krakowie, ale już niekoniecznie na małym osiedlu. Z kolei mogą być chętni na otworzenie knajpki czy pubu właśnie tam, gdzie takich miejsc ewidentnie brakuje. Warto poradzić się kogoś z branży.

Na koniec warto przypomnieć o tym, że wynajmując lokal komercyjny będziemy musieli doliczyć do ceny najmu VAT, z którego jesteśmy zwolnieni przy wynajmie mieszkań. O tym jak opodatkować wynajem mieszkania przeczytasz w tym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.