Warsztaty w Terenie 2019 marzec

Warsztaty w Terenie 2019.03.29

Dnia Kategoria: Szkolenia z inwestowania z nieruchomości

Absolwenci Praktycznego Kursu Inwestowania w Nieruchomości otrzymują w pakiecie szkoleniowym kilkugodzinne zajęcia terenowe, które dają wgląd w realny przebieg operacji inwestycyjnej. “Warsztaty w Terenie” pozwalają zbadać na żywym organizmie zasady podnoszenia wartości nabytej nieruchomości i jej opłacalnej sprzedaży.

Flip mieszkania w Oleśnicy

Ostatnia edycja odbyła się 29 marca 2019 r w Oleśnicy. Po rundzie przykładów flipów obejmujących obszar Wrocławia, przyszedł czas na udowodnienie, że schemat inwestowania sprawdza się także na mniejszych, lokalnych rynkach nieruchomości.

Warsztaty w Terenie (29.03.2019) dla absolwentów Praktycznego Kursu Inwestowania w Nieruchomości

Ze względu na instruktażowy charakter zajęć kursanci podzieleni zostali na grupy. Niniejsza relacja dotyczy 4-osobowego grona uczestników pod okiem dwóch prowadzących: Zbigniewa Jarzyńskiego i Grzegorza Rychlaka.

W tak kameralnych warunkach można było przeprowadzić rewizję planów i założeń finansowych flipu oraz szczegółową analizę stanu technicznego 2 zakupionych, wyremontowanych i  sprzedanych z zyskiem mieszkań.

Opowiadał o tym Grzegorz Rychlak. Opowiadał obrazowo – przystąpił bowiem do wizji lokalnej w obydwu mieszkaniach, objaśniając, jakie kroki i środki pomagają przeorganizować i stunningować przestrzeń, by jak najwięcej chętnych było zainteresowanych nabyciem nieruchomości.
Zaprezentowaliśmy lokale przygotowane do sprzedaży: pokazaliśmy standard wykonania, użyte materiały, zastosowane kolory dla podniesienia walorów przestrzennych pomieszczeń.

Mieszkanie nr 1

M4 z osobną kuchnią w kamienicy przy ul. Armii Krajowej

przed remontem

Mieszkanie przed remontem Mieszkanie przed remontemMieszkanie przed remontem Mieszkanie przed remontem

po remoncie

Mieszkanie po remoncie Mieszkanie po remoncieMieszkanie przed remontem Mieszkanie przed remontem

Mieszkanie nr 2

3-pokojowe w bloku z wielkiej płyty przy ul. Sikorskiego,
z balkonem, kuchnią w aneksie, osobną łazienką i toaletą.

przed remontem

Mieszkanie przed remontem Mieszkanie przed remontem Mieszkanie przed remontem Mieszkanie przed remontem

po remoncie

Mieszkanie po remoncie Mieszkanie po remoncie Mieszkanie po remoncie Mieszkanie po remoncie

Jak inwestować w nieruchomości aby szybko osiągnąć zysk

Jak wynika z powyższych zdjęć – w adaptowaniu przestrzeni na potrzeby sprzedaży pomaga zastosowanie neutralnego schematu. Wdraża się go w kolejności:
– od pozbycia się starych, zużytych sprzętów i mebli
– poprzez drobne naprawy, wymianę elektryki, drzwi, klamek, kranów, spłuczek
– po pomalowanie ścian na bazowy kolor (biel lub szarość) i położenie okładzin

Jasne kolory oraz eleganckie, uniwersalne panele i płytki budują bazę dla nowoczesnego wyposażenia. Czyste, odgracone wnętrze odsłania atuty lokalu i otwiera drogę do efektywnej prezentacji potencjalnym nabywcom. “Praktykanci” mieli powtarzaną przy tym nadrzędną uwagę: nakłady powinny być na tyle niskie, by zwróciły się w cenie ofertowej.

O “myśleniu niskobudżetowym”, które wcale nie oznacza kupowania najtańszych surowców, opowiadał uczestnikom ekspert Grzegorz Rychlak.  Jakie materiały wykończeniowe wybierać i jak kalkulować ich zakup, na jakie rabaty zwracać uwagę, planując wydatki i zyski, by efekt robił wrażenie i mieścił się w budżecie – tego kursanci mogli się dowiedzieć z praktycznych wskazówek Grzegorza podczas wspólnej wizyty w sklepie Leroy – Merlin

Warsztaty w Terenie Zakupy Leroy Merlin Warsztaty w Terenie Zakupy Leroy Merlin

Listę porad o ekonomicznym podrasowywaniu wnętrza otworzyły wskazówki, by stosować dobrą farbę – kryjącą już po pierwszej warstwie, kłaść estetyczne, trwałe posadzki w ciągach komunikacyjnych i solidną armaturę, by wytrzymała intensywną eksploatację. Cenną lekcją podczas “Warsztatów w Terenie” był
bilans zysków, jakie generuje niepozorna promocja – przy kilkudziesiąciu metrach kwadratowych powierzchni płaskich kilka złotych obniżki na metrze surowca robi sporą różnicę.

Przykładowo:
Płytki podłogowe bardzo dobrej jakości mogą kosztować 65zł/m.kw., ale równie trwałe i estetyczne płytki można dostać za 29zł/m.kw.

Płytki 29zł /m2 Płytki 65zł /m2
Płytki gresowe imitujące deskę można kupić za 44,98 zł/m.kw. lub za 29,97zł!
Wystarczy mieć rozeznanie w aktualnych promocjach i wtedy dokonywać zakupu. To  ogromna oszczędność (1/3 taniej) bez ubytku na jakości!

Płytki podłogowe imitujące deskę Płytki podłogowe w promocji taniej o jedną trzecią

Te różnice w cenach i różnorodna oferta sklepu budowlanego to dowód na to, że artykuły mogą być jednocześnie dobre i relatywnie tanie. Dostrzeganie tych wartości w asortymencie sklepów budowlanych pomaga wyprowadzić nieruchomość do stanu, o którym można powiedzieć: ładnie, solidnie, z potencjałem, bez przepłacania.

Kuchnie nie muszą być drogie – za okap nie trzeba płacić 325 zł, skoro urządzenie o tych samych parametrach może kosztować w promocji 250 zł. Komplet mebli do małej kuchni uda się kupić już od 555zł, a zlew za 495zł. Można też całkowicie zrezygnować z umeblowania, jeśli w planie jest tylko sprzedaż mieszkania.

Sprzęt kuchenny Sprzęt kuchenny

Łazienka – tu markowa i trwała armatura będzie większą oszczędnością niż tańszy zamiennik, który przy częstym używaniu najpewniej wkrótce byłby do wymiany. Podobnie rzecz ma się z całym wyposażeniem – szukanie przecen to właściwszy krok niż szukanie najtańszych elementów.
Warsztaty w Terenie - Kupowanie materiałów wykończeniowych do mieszkania Warsztaty kupowanie materiałów wykończeniowych do mieszkania
Drzwi i ościeżnice kupujemy tak, aby stylistycznie pasowały do mieszkania, pomijając drogie, dekoracyjne egzemplarze. W mieszkaniach prezentowanych podczas “Warsztatów w Terenie” w Oleśnicy zainstalowaliśmy drzwi za 100-200 zł i do tego ościeżnice regulowane (270 zł) tam, gdzie ściany i otwory drzwiowe były krzywe (zwykle w budownictwie z wielkiej płyty), a tam, gdzie okoliczności sprzyjały – ościeżnice stałe, które są o połowę tańsze.

Zdjęcia sprzed remontu i naoczna obserwacja efektu odsłoniły skalę zmiany.
Skalę zysku akcentował zaś kosztorys remontu i ostateczna cena sprzedaży.

Kwoty i wielkości kształtowały się następująco:
mieszkanie 3-pokojowe w bloku z wielkiej płyty przy ul. Sikorskiego w Oleśnicy,
o powierzchni 59 m.kw., z balkonem, kuchnią w aneksie, osobną łazienką i toaletą,
ulokowane na 2.piętrze budynku, kupione za 150.000zł, sprzedaliśmy za 286.000. Generalny remont (materiały wykończeniowe i robocizna, w tym wymiana instalacji elektrycznej na nową) kosztował 58.000zł, czyli niecałe 1000zł za m.kw. – to bardzo dobry budżet.

Podczas warsztatów terenowych można było przetrenować nabytą wiedzę
i przekonać się na własne oczy, że zarabianie na kupowaniu i sprzedaży mieszkań jest w zasięgu możliwości.

Pierwszy flip uczestnika Praktycznego Kursu Inwestowania w Nieruchomości

Dobitnie potwierdził to również jeden z uczestników Praktycznego Kursu Inwestowania w Nieruchomości, który spontanicznie zaprosił całą załogę “Warsztatów w Terenie” do obejrzenia swojej inwestycji – mieszkania, które niedawno kupił, wyremontował i wystawił na sprzedaż. Sposób, w jaki dopilnował każdego aspektu skutecznej transakcji i to, jak zadbał o home staging, wzbudziło nasz aplauz. I dumę, że nasi absolwenci tak świetnie korzystają z nabytych kompetencji.

Flip Absolwenta Praktycznego Kursu Inwestowania w Nieruchomości Flip Absolwenta Praktycznego Kursu Inwestowania w Nieruchomości Home Staging w Mieszkaniu Łazienka po remoncie

Kurs Inwestowania w Nieruchomości Systemem 5N

Naucz się znajdować atrakcyjne nieruchomości bez licytacji i ścigania się z innymi inwestorami wykorzystując nasz System Inwestowania w Nieruchomości. Dołącz do listy „Klub Inwestora”, a otrzymasz powiadomienie o najbliższym terminie.
Imię:
Email:


Możesz się wypisać w każdej chwili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.